#debatawh to z założenia cykliczny projekt Stowarzyszenia Wytnij Hołubca który powstał razem z dr Joanną Dziadowiec-Greganić, w ramach którego przedstawiciele różnych nurtów polskiego ruchu folklorystycznego podejmują dyskusję na temat różnych aspektów jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
W czwartek 28 listopada 2019 roku odbyła się debata pt. “Po co nam dziś w Polsce ruch folklorystyczny? Scena vs. kulisy”, której celem było omówienie funkcjonowania różnych nurtów polskiego ruchu folklorystycznego w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W debacie udział wzięli: antropolożka kultury, dr Joanna Dziadowiec-Greganić, etnomuzykolog i choreolog dr hab. Tomasz Nowak, muzyk, architekt i konferansjer Krzysztof Trebunia-Tutka, tancerz i muzyk, Piotr Zgorzelski, choreograf, folklorysta i pedagog, Patryk Rutkowski oraz instruktor tańca i choreograf Mariusz Żwierko. Moderatorem dyskusji był producent muzyczny i konferansjer, z wykształcenia muzykolog, Robert Kamyk.
Debata była podzielona na dwie części: pierwsza z nich poświęcona była rozmowie między panelistami. Eksperci wyjaśnili, czym jest ruch folklorystyczny, jak można interpretować to pojęcie na różne sposoby oraz jak ruch ten jest postrzegany przez różne środowiska. Dodatkowo opowiedzieli, o tym, jak wygląda przeniesienie dawnych tradycji na scenę, w jaki sposób tradycyjny taniec i muzyka wróciły na potańcówki, jak powstawały pierwsze zespoły pieśni i tańca i jak funkcjonują do dziś, a także czym różnią się od siebie poszczególne środowiska działające na rzecz kultywowania tradycji muzycznej i tanecznej w Polsce. Najwięcej kontrowersji wzbudziły takie pojęcia jak, “folklor” “folkloryzm”, czy “stylizowany”, “artystyczny”, “autentyczny”, “sztuczny”, “tradycyjny”. Okazało się, że wiele trudności przysparza również postawienie granicy między sceną a kulisami. Podczas rozmowy paneliści przytoczyli przykłady sytuacji, w których obie sfery mniej lub bardziej się przenikają, wyjaśnili także, jakie czynniki, ich zdaniem wpływają na to, że wspomniana granica staje się wyraźna.
W drugiej części (transmitowanej na żywo) głos zabrali również goście zgromadzeni na sali i internauci. Dyskusja poświęcona była poszukiwaniu punktów wspólnych dla różnych nurtów związanych z folklorem, a wśród nich: instytucji naukowych, badaczy folkloru, państwowych i akademickich zespołów pieśni i tańca, zespołów regionalnych, czy tzw. środowisko in crudo. Jako elementy łączące te wszystkie środowiska wyróżniono przede wszystkim wspólne potrzeby: ekspresji artystycznej, aktywności fizycznej, samorozwoju, poszukiwania własnej tożsamości i wreszcie potrzeba budowania wspólnoty i zacieśniania więzi. Rozmówcy wspólnie próbowali rozprawić się z mitami, które narosły w wyniku prób umacniania tożsamości regionalnej i narodowej. Eksperci opowiedzieli także o swoich obawach i nadziejach związanych z próbami połączenia elementów kultury tradycyjnej z elementami kultury masowej.
Debata została w całości zarejestrowana, materiał filmowy znajduje się pod adresem: https://bit.ly/debatawh
Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PZU.