hołubce

Akcja uliczna

Idea zorganizowania imprezy, która miałaby na celu  przybliżenie polskiego folkloru przeciętnemu Warszawiakowi, oraz która zintegrowałaby środowisko zespołów folklorystycznych w Warszawie, powstała w 2010.
Akcję zainicjował Zespoł Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, przy organizacji akcji pracowały również: Ludowy Zespół Artystyczny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego „Promni” im. Zofii Solarzowej, oraz Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dążyliśmy do tego, aby wraz z początkiem roku akademickiego zainteresować folklorem młodych ludzi przebywających w stolicy, pokazać im, że na warszawskich uczelniach prężnie działają interesujące zespoły folklorystyczne. Chcieliśmy aby w jednym z pierwszych jesiennych dni na ulicach Warszawy zrobiło się wesoło i kolorowo.
Akcja miała szczegółowo zorganizowany przebieg i zaplanowany scenariusz.

JAKIE SĄ CELE AKCJI? CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ?

Chcemy pokazać młodym ludziom, że kultura tradycyjna jest naszym bezcennym bogactwem, nieskończenie różnorodnym, niezwykle interesującym, może dziś już nieco archaicznym, ale dzięki temu magicznym i rozkosznie tajemniczym. Chcemy ocalić ją od zapomnienia, ponieważ stanowi ważny element naszej tożsamości. To są nasze ogólne cele akcji.

A KONKRETNIEJ? 

Chcemy poszerzać wiedzę na temat polskiej kultury regionalnej, muzyki, pieśni i polskich tańców ludowych poprzez bezpośrednią interakcję z odbiorcą: w czasie nauki kroków, tańców, przyśpiewek, dać możliwość obejrzenia z bliska tradycyjnych strojów. 

Hołubce na Thaiti? W Los Angeles? W Radomiu? Czemu nie? Dlatego promujemy rodzimą tradycję w kraju, ale także poza jego granicami, przybliżamy polską kulturę ludową, całą jej różnorodność i bogactwo. 

Zachęcamy młodych ludzi do zainteresowania się tańcem i kulturą tradycyjną, staramy się pokazać, że na uczelniach, w szkołach i w domach kultury prężnie działają interesujące zespoły folklorystyczne. 

Staramy się integrować środowiska folklorystyczne, aby wspólnie nam było łatwiej mierzyć się z promocją i marketingiem naszej pasji, a przy okazji poznać się, wymienić doświadczenia i wspólnie się pobawić. 

Chcemy promować Dzień Tańca Ludowego. Niech 7 października wszyscy tańczą w rytm polki i oberka! 

Bicie rekordu

Od 2012 roku w miarę regularnie próbujemy pobić rekord w jednoczesnym wycinaniu hołubców w różnych miejscach Polski i świata.

A TY, WYTNIESZ Z NAMI HOŁUBCA? 

Podejrzyj na mapie jakie zespoły brały udział w kolejnych latach, a poniżej przeczytaj więcej o każdej edycji.

W trakcie całego dnia 7 października 2010 pokazywaliśmy się grupami zadaniowymi w zaludnionych punktach miasta. Akcja trwała od wczesnych godzin porannych, aż do zmroku! Byliśmy ubrani w stroje pochodzące z różnych regionów Polski, a będące własnością naszych zespołów/uczelni. Zachęcaliśmy przechodniów, aby wraz z nami „wycięli” hołubca. Co to znaczy? Prezentowaliśmy jeden z podstawowych kroków tańca ludowego, krok (ze względu na uwarunkowania historyczne) bardzo rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie i utożsamiany z tradycyjną kulturą tańca. Za przyłączenie się do wspólnej zabawy i wykonanie tego kroku tanecznego (za „wycięcie hołubca”) przechodnie otrzymywali pamiątkowe gadżety związane z akcją (znaczek z logo i nazwą akcji).

Zaglądaliśmy także do stołecznych urzędów i instytucji kultury, a także do przedstawicieli mediów, pragnąć, aby akcja została jak najwyraźniej zapamiętana i odnotowała się w świadomości mieszkańców miasta, a nawet kraju.

Wędrując po mieście zapraszaliśmy każdą napotkaną osobę na finał akcji, na określoną godzinę, do centrum miasta. Na koniec dnia 7 października 2010 roku, zebraliśmy się wszyscy w najbardziej uczęszczanym miejscu Warszawy – czyli w jego sercu – w okolicy Metra Centrum. Było nas ponad 100 osób w różnych strojach regionalnych! Zaprezentowaliśmy zgromadzonym widowiskowe pokazy wokalne jak i taneczne - na żywo - z wielu regionów Polski. Można było zobaczyć solówki oberkowe i góralskie, obszerne fragmenty autentycznego, fantastycznego repertuaru wszystkich zespołów biorących udział w akcji, spontaniczne tańce z publicznością. Zorganizowaliśmy również sprzęt do odtworzenia ścieżki muzycznej specjalnie w celu odtańczenia uroczystego poloneza razem z przechodniami.

Media ochoczo podchwyciły tematykę akcji Wytnij Hołubca, dziennikarze okrzyknęli dzień 7 października – „Dniem Tańca Ludowego”. Udzieliliśmy mnóstwa wywiadów (w trakcie dnia, w którym przebiegała akcja jak i w dniach późniejszych) opowiadając o idei i pomyśle na zrealizowanie takiej akcji i o jej celu. Zaistnieliśmy w mediach, m.in. w Wiadomościach TVP1, Gazecie Wyborczej oraz na antenach Radia Eska i Radia Wawa.

Koordynatorzy akcji: Cinek (ZPiT PW), Ćwikła (Promni), Ewa V. (SGH), Kocisz (ZPiT PW), Kolba (Promni), Moro (ZPiT PW), Pingi (Promni), Zibi (ZPiT PW),

Rozszerzenie działalności na zespoły studenckie w całej Polsce

W 2011 roku nie bardzo mieliśmy pomysł, jak dalej wykorzystać akcję. A może inaczej: tych pomysłów było za dużo i jak to w życiu bywa - finalnie nic z tego nie wyszło.

Reaktywacja w 2012 pociągnęła za sobą rozszerzenie akcji na inne młodzieżowe i studenckie zespoły w całej Polsce. Kolorowe stroje, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka - tak wyglądały ulice naszych miast akademickich. Taniec można było nie tylko oglądać, ale również do niego dołączyć. Tancerze zapraszali do wspólnego "wycinania hołubca", a na pamiątkę rozdawali związane z akcją gadżety.

Celem akcji było niezmienne promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: "cudze chwalicie, swego nie znacie" oraz integrowanie środowisk folklorystycznych.

Nie ukrywaliśmy, że happening miał zachęcać młodych Polaków do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa to sposób na spędzenie wolnego czasu pomiędzy wykładami i ćwiczeniami na uczelni.

Rekord w wycinaniu hołubców

Do kanonu wydarzeń w ramach Dni Tańca Ludowego i finału akcji, została dopisana próba ustanowienia rekordu w wycinaniu hołubców. W 7 miastach w Polsce, najczęściej na głównych placach, zachęcaliśmy przechodniów do wspólnego przedsięwzięcia. Równo o godzinie 17:00 rozpoczęliśmy kilkuminutowe wycinanie hołubców. Tego dnia rekord ustanowiło ok 1'400 osób w całej Polsce!

Zaraz potem, o 18:30 w Auli Politechniki Warszawskiej odbył się Koncert Galowy, na którym zespoły-organizatorzy Akcji Wytnij Hołubca zaprezentowały przekrój najciekawszych tańców ze swojego repertuaru.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy również hołubcową imprezę integracyjną po akcji. W Warszawie odwiedziły nas zespoły z Lublina.

Koordynatorzy akcji: Cinek (ZPiT PW), Grześ S. (ZPiT PW), Hania M. (ZPiT PW), Konrad G. (ZPiT PW), Pingi (ZPiT PW)

Przebieg akcji

W organizacji i realizacji Ogólnopolskiej Studenckiej Akcji „Wytnij Hołubca!” w kolejnym roku wspierało nas społecznie swoimi pomysłami i zaangażowaniem również wielu przyjaciół, osób zaprzyjaźnionych z zespołami, absolwentów w.w. zespołów oraz członków lokalnych zespołów młodzieżowych i innych nieakademickich. Ale również urzędnicy miejskich instytucji,
dziennikarze, fotografowie i inni artyści.
Trzeba też dodać, że otrzymaliśmy bardzo ciepły list od Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej, w którym wyraziła swoje poparcie dla naszej akcji oraz pogratulowała pomysłu integracji środowisk folklorystycznych i promocji rodzimej kultury ludowej.
Jednak przede wszystkim to nasze uczelnie i kierownictwo naszych zespołów akademickich wykazało się zrozumieniem i pełnym poparciem naszego pomysłu – z czego jesteśmy bardzo dumni i za co jesteśmy wszystkim niewypowiedzianie wdzięczni. Akcja powoli była rozpoznawalna jako swoista marka.

Rekord

W 2012 roku rekord ustanowiły 3'434 osoby - do tej pory jeszcze nie pobity(na mapie szukaj po całym świecie!)

Koordynator akcji: Pingi (Promni)

W próbie pobicia rekordu wzięło udział 2'200 osoby.

Koordynator akcji: Hania M. (ZPiT PW)

W próbie pobicia rekordu wzięło udział 2'805 osoby.

Koordynator akcji: Kawson (ZPiT SGH)

W próbie pobicia rekordu wzięło udział 1'641 osoby.

Koordynator akcji: Iza S. (ZPiT PW)

Rok 2018 to nowe początki. Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie i zacząć organizować coś więcej niż tylko coroczne akcje. Po raz pierwszy odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Wytnij Hołubca, na którym spotkaliśmy się ze zwycięzcami naszego konkursu. Na jesieni założyliśmy także nasz zespół -PolkęDot. Ten rok upłynął nam pod znakiem planów i ewaluacji dotychczasowych działań, tak by w 2019 roku móc zrealizować nowe projekty.

Koordynacja akcji: Stowarzyszenie Wytnij Hołubca

Akcja uliczna pod kryptonimem Gra miejska

Koordynacja akcji: Stowarzyszenie Wytnij Hołubca